Motto: Miała być demokracja a tu każdy ma własne zdanie Lech Wałęsa
wtorek, 28 grudnia 2010
Kto wywołał wojnę w Rosji

"Nominowany do Nagrody Głównej Jury w kategorii "najlepszy zagraniczny film dokumentalny" na festiwalu filmowym Sundance w 2010 roku dokument opowiadający o dwóch stronach wojny rosyjsko-gruzińskiej, do jakiej doszło w sierpniu 2008 roku. W rodzinnej Rosji obraz trafił na czarną listę, a jego dystrybucja została zakazana.

Para rosyjskich dokumentalistów, Olga Konskaya (debiutująca w roli reżyserki znana producentka i obrończyni praw człowieka) i Andrei Nekrasov (autor znanego dokumentu "Bunt. Sprawa Litwinienki"), postanowiła nakręcić film o wojnie rosyjsko-gruzińskiej, do której doszło w sierpniu 2008 roku. Olga wyruszyła na miejsce walk od strony rosyjskiej, zaś Andriej od gruzińskiej. Spotkali się na linii frontu w dniu deklarowanego wycofania wojsk rosyjskich. Ich podróż zaowocowała wstrząsającym zapisem ludzkich tragedii, w którym wielokrotnie powtarza się pytanie o przyczynę i źródła wojny.

Dokument ukazuje konflikt w Abchazji i Osetii Południowej w kontekście najnowszej historii Rosji, doszukując się jego źródeł w wydarzeniach po upadku Związku Radzieckiego. Reżyserzy ujawniają skrywane przed światową opinią publiczną szokujące fakty dotyczące rosyjskiej interwencji zbrojnej. Rejestrują przejmujące wypowiedzi ofiar brutalnych ataków rosyjskich żołnierzy (wspomaganych przez abchaskich i armeńskich bojowników) na ludność cywilną, a osobiste relacje świadków mordów i gwałtów przeplatają fragmentami zagranicznych programów telewizyjnych i wypowiedziami polityków (m.in. Eduarda Szewardnadze i Władimira Putina) na temat stosunków rosyjsko-gruzińskich.

Akcja filmu nie kończy się jednak na froncie. Drugą, równie istotną część filmu stanowi etap montażu przywiezionego materiału, podczas którego twórcy zastanawiają się nad siłą propagandy i manipulacji, które od początku towarzyszyły konfliktowi."

 

http://www.iplex.pl/vod/p2183-lekcje_rosyjskiego.html

Tagi: gruzja
12:21, adax4
Link Komentarze (1) »
teraz na blogu

Nie czytam czerwonego szmatławca reaktywacja statystyki www stat.pl www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza Prawy Prosty - galba.net.pl Gazeta Polska Kataryna.blox.pl Haribu.blog.onet.pl Geralt.blox.pl Dokwadratu.blogspot.blox.pl Cyberowca.blogspot.com Homester.blox.pl Foxx.salon24.pl reaktywacja
wolnosc.dla.tiszerta.com
Skopiuj CSS