Motto: Miała być demokracja a tu każdy ma własne zdanie Lech Wałęsa
Blog > Komentarze do wpisu
Historia rodziny Tusków i moja misja Czerwonego Krzyża

W świątecznej Gazecie Wyborczej - Trójmiasto , pojawił się wywiad z matką Donalda Tuska. Wywiad ciekawy i odsłaniający wiele nieznanych szerokiej opinii faktów z życia rodziny Tusków. Szczerze mówiąc, czytając wywiad, nie mogłem oprzec się wrażeniu, że jego głównym celem jest rozminowanie tematu niemieckich korzeni Tuska. Na miano newsa zasługuje informacja, że oprócz znanej już historii z Dziadkiem z Wermachtu, był też dziadek budujący jako robotnik przymusowy Wilczy Szaniec. W świetle okazywanej w tekście wylewności w opowiadaniu o wojennych losach Tusków, dziwna wydaje mi się reakcja Tuska z okresu kampanii prezydenckiej, że „ w naszej rodzinie nic się o tych sprawach nie mówiło" . Jak dziś pamiętam reportaż z jednego dnia kampanii Donalda Tuska , gdy ten uderzając nerwowo ( teatralnie?) w oparcie fotela w samochodzie mówi pod adresem swojej kuzynki Sylwi Pietrzykowskiej „ dlaczego ona mi nie powiedziała skoro wiedziała o tej historii". Okazało się, że kandydat na prezydenta, historyk z wykształcenia, wydawca albumów o Gdańsku nie wiedział nic o historii swojej rodziny. Dzisiaj, przy okazji tego wywiadu dowiadujemy się więcej o niemieckich korzeniach Tusków. Dowiadujemy się , że część rodziny ( siostra dziadka wraz z trójką dzieci ) utonęła na statku "Wilhelm Gustloff" , na którym niemieccy cywile starali się ewakuować do Niemiec. Dowiadujemy się też, że Adolf Hitler w akcie humanitaryzmu i swojej wrodzonej dobroci odwiedzał w szpitalu francuskich, angielskich i polskich robotników przymusowych, którzy ulegli wypadkowi przy budowie Wilczego Szańca. Sądzę, celem tego fragmentu wywiadu było pomniejszenie „aktu poklepania po ramieniu ( policzku? wg Barbary Szczepuły) dziadka dzisiejszego premiera przez Adolfa Hitlera" a wyszło tak jak wyszło.

Dokonując tego wpisu chciałbym poczynić kilka ważnych zastrzeżeń.

Celem wpisu nie jest dyskredytowanie Tuska ze względu na takie czy inne losy jego rodziny. Oceniajmy człowieka, jego poglądy i dokonania. Niemniej jednak w demokracji ważne jest też to skąd kto się wywodzi, jakie ma korzenie i co go kształtowało. Wiadomo , że Polskie Siły Zbrojne w prawie 40 % składały się z dezerterów z armii niemieckiej ( na 228 tys. żołnierzy dezerterów było 89 600 ). Tak więc fakt powołania dziadka Tuska do Wermachtu ma drugorzędne znaczenie wobec ewentualnej próby ukrycia tego faktu przed opinią publiczną. Uważam, że wyborcy mają prawo wiedzieć o historii Tusków tak samo jak należy im się wiedza o rodzinie Cimoszewiczów czy Borowskich ( dawniej Berman) , Kwaśniewskich ( Stoltzmanów) czy Michników ( Szechterów). I chociaz takie zestawienie nazwisk może być dla Tuska niemiłe to jednak fakt uczestniczenia w polityce to wymusza. Niestety, jest to wiedza spóźniona przynajmniej o kilkanaście lat. Historia nie rozpoczęła się 1988 roku umową Okrągłego Stołu a dużo wcześniej. Wiodący dziennikarze i politycy zdają się o tym uporczywie zapominać. Wiedza ta jest tym bardziej potrzebna, że odnoszę nieprzeparte wrażenie, że dostęp do niej jest nam dawkowany jeżeli wręcz nie mamy do czynienia z manipulacją.

I jeszcze sprawa kontekstu politycznego. Polacy a zwłaszcza ta ich część która znajduje się w opozycji jest, i chyba ma do tego prawo, uwrażliwona na rozkładanie akcentów w polityce zagranicznej. Polityka Tuska w tym wymierze co prawda dopiero się kształtuje ale już pewne jej elementy mogą budzić zaniepokojenie. Prężenie muskułów wobec USA, odmienianie słowa „twardy" przez wszystkie możliwe przypadki jakoś dziwnie razi w konfrontacji z proniemiecką i prorosyjską polityką miłości , consensusu i spijania miodku z dziubków.

Doskonale wiem , że emocje i deklaracje polityków w ogniu kampanii wyborczej należy brać w pewien cudzysłów. Wiem, że nie je się obiadu takiej temperaturze w jakiej się go gotuje. Jednak polityka zagraniczna obecnego rządu jawi się jako co najmniej niekonsekwentna i niespójna . Poniżej zamieszczam dwie typowe dla Tuska i PO wypowiedzi w sprawie Niemiec wypowiedzianych przez obecnego premiera w czasach gdy był jeszcze w głębokiej opozycji i proszę o skonfrontowanie ich z dzisiejszą rzeczywistością:

cytat z Onetu (2005):
"Chciałbym także, aby przy okazji tej uchwały Polacy głośno powiedzieli, że czas pokuty za takie winy, jakie były udziałem Niemiec w czasie II wojny światowej nigdy się nie kończy" ,

...w Gdańsku urodzony, z dziada pradziada mieszkający" i dlatego wyczulony na problematykę polsko-niemiecką, bardzo wyraźnie odczuwa, że "Niemcy chcą wyzbyć się historii, że dzisiaj Niemcy niezależnie od tego, jaką partię polityczną reprezentują chcieliby w dużej mierze napisać jednak tę historię na nowo, a najlepiej o niej zapomnieć".

PS> W omawianym wywiadzie mama Tuska ubolewa, że nie ma żadnej rodziny w Niemczech. Wiem, że powojenne losy układają się czasami przedziwnie i dramatycznie a rodziny odnajdują się czasami po wielu latach. Gdyby tak się stało za sprawą mojego bloga to byłoby mi miło:

Ingo Tusk
Schriftführer

http://www.sportaerzteverband-hessen.de/vorstand.htm

poniedziałek, 24 marca 2008, adax4

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/03/25 02:10:09
Świetny tekst. Dziękuję.
-
Gość: anonim, *.adsl.inetia.pl
2008/03/25 09:11:49
Wiedziałem. On też ma bliźniaka! Widać najważniejsze osoby w państwie będą odtąd miały backup.
-
Gość: Andrzej.A, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/03/25 10:57:11
No właśnie. Jak dojdziemy do etapu, że dziennikarze będą wyciągać przeszłość rodzinną tak jak w USA to może wreszcie zacznie być normalnie. Tylko muszą te historię rodzinną wyciągać wszystkim, a nie tylko jednej stronie.
-
Gość: oliw, *.autocom.pl
2008/03/26 16:21:48
a kim byli twoi dziadkowie??
-
Gość: kamil, *.net.pulawy.pl
2008/03/27 21:37:20
CBA zatrzymała na podstawie listu gończego Dariusza Kaszubskiego,w związku z działalnością firmy 4Media,którą prowadził wspólnie z Jackiem Merklem-wspóltwórcą KLD i PO,ministrem u Wałęsy.W mendiach cisza.
-
Gość: elj0t, *.chello.pl
2008/03/28 06:12:01
Dziadek ze strony matki budował Wilczy Szaniec zapewne jako członek Organizacji Todta. Więc wyobraźcie sobie jeden przodek służył w Wermachcie drugi w para militarnej jednostce budującej dla wojska, chwalić nie ma się czym o czym Donald Tusk doskonale wiedział. Ale po prostu się bał, że mu to może popsuć wizerunek dlatego tak chachmęcił z dziadkami.
-
Gość: Barry Kent, 87.206.96.*
2008/04/02 00:06:58
Wow. To co dla Ciebie jest wielką sensacją można było dawno przeczytać w książce Barbary Szczepuły "Dziadek w Wehrmachcie", tudzież w artykule we Wprost: www.wprost.pl/ar/?O=82427
Kłamstwem jest stwierdzenie, że Donald Tusk ma niemieckie korzenie. To że siostra dziadka próbowała uciekać przed Armią Czerwoną to potwornie głupi argument. Tej armii bali się tak Niemcy, jak Polacy, a nawet sami Rosjanie. Zresztą, w zawierusze wojennej nikt nie sprawdza narodowości osoby, którą gwałci.
-
Gość: ..., *.centertel.pl
2008/05/03 04:10:44
Pan Autor widzę ma jakąś antysemicką manię, czyż nie..?
-
Gość: Mirza, 62.61.62.*
2008/05/17 11:05:12
Trzeba pamiętać, że historię z dziadkiem rozdmuchali pijarowcy PO i media sprzyjające Tuskowi, (a ściślej: media wrogie jego kontrkandydatowi w wyborach prezydenckich).
1. Sprawa "chodziła" już wcześniej (pisał o niej "Przekrój") jednak została nagłośniona dopiero wtedy gdy się o niej zająknął Kurski.
2. Właśnie "zająknął", bo wypowiedział się krótko i to dopiero sprowokowany przez dziennikarza, któremu udzielał wywiadu (zapytany czy PiS, znaną już wtedy publicznie sprawę jakoś wykorzysta).
I wcale nie stawiał jakichś zarzutów, tylko stwierdził, że Tusk powinien coś na ten temat publicznie powiedzieć.
Niewątpliwie musiał być sobą zachwycony, że tak sprytnie do hecy się zdystansował i nikt nic mu nie będzie mógł zarzucać, a jednak ją jeszcze trochę nagłośnił.
Baaardzo się pomylił.
3. Niewątpliwie chodziło o "rozbrojenie miny" z dodatkowym efektem zdyskredytowania kontrkandydata - że niby jego ludzie zachowują się nieetycznie, stawiając Tuskowi idiotyczne zarzuty.
Wygląda na to, że spindoktorzy się pomylili. Polacy (przynajmniej niektórzy) mają taki uraz do Niemców, że "dziadka w Wehrmachcie", choćby i przymusowo nie są w stanie wybaczyć.

-
Gość: Eddi, *.pronet.lublin.pl
2008/06/16 20:49:52
Dziadek Tuska został wcielony do Wermachtu, przedtem jednak był w Stuthofie
(obóz śmierci). Nasuwa się pytanie: jako kto był w obozie śmierci, jeśli go wcielono potem do Wermachtu? Więźniowie polityczni mogli wyjść jedynie przez komin krematorium.
-
Gość: bEN eLEAZAR, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/09/05 02:31:55
Daleko nam do demokracji.Jeśli ktoś mi nie wierzy odsyłam do informacji medialnych o rodzinach,dziadkach,dzieciach,wnukach,pradziadkach,prapradziadkach i jeszcze dalej, tych którzy startują w wyborach na wysokie stanowiska państwowe w USA,Anglii,Francji,niemczech,Włoszech i innych krajach o ustabilizowanej demokracji.
Tak Wałęsa jak i Tusk mają pretensje do wszystkich,ze pokazują ich historię działalności i rodzinną.Szanowni gadacze i skryby świadectwem demokracji jest swoboda mówienia o faktach.Historia składa sie z faktów.
Jeśli masz dużo do ukrycia, nie startuj w wyborach Donek!
-
Gość: Jan-N, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/11/09 23:57:43
Ciekawe dlaczego traktuje się tę historię wybiórczo? Dlaczego nikt z przedmówców nie zająknął się o latach tuskowego dziadka w obozie Stutthof? Wstydliwa historia?
-
Gość: orzeł, *.dynamic.chello.pl
2011/08/20 17:35:02
W odpowiedzi Barry Kent; M/S Wilhelm Gustloff był traktowany przez Niemców jako ostatnia deska ratunku i nadzór nad zaokrętowaniem miało SS,selekcja była ostra gdyż chętnych było trzykrotnie więcej.Byle Volks czy Ken - karte nie była honorowana, resztę proszę dociec samemu. A poza tym dla kogoś któremu "polskość to nienormalność" czy chcącego "autonomii kaszub i pomorza jako odrębnego od Polski państwa z własnym rządem,armią,pieniądzem"a w domu do około 1960 mówiło się po niemiecku,to nie ma co się dziwić! Jak w 1939 Niemcy weszli do Gdańska ,to nagle pojawiło się wiele hitlerowskich i niemieckich flag ,ktoś je musiał wywieszać.
-
Gość: , *.dynamic.chello.pl
2011/09/22 15:13:03
nie wiem gdzie mieszkał donek ale pewna pani mieszkająca w okolicy ul.3maja w gdańsku mówiła mi że miała kontakt ze smarkaczem donkiem ,matka wołała go "donek do domu nie zadawaj się z polską hołotą
-
Gość: fezuj, *.dynamic.chello.pl
2012/06/22 19:09:10
trochę o nazwisku Tusk na ziemiach polskich : patrz kehilalinks.jewishgen.org/belchatow/1901_kahal_elections.htm. Tam są korzenie tego Pana!
-
Gość: , *.bredband.tre.se
2012/06/22 19:27:04
To bardzo ciekawe , co jest pod tym linkiem. Jako, ze pochodze z Piotrkowa Trybunalskiego orientuje sie , ze w okolicach Belchatowa mieszkalo duzo ludnosci pochodzenia niemieckiego i zydowskiego. Calkiem mozliwe , ze jeszce moze jakas rodzina Tuska tam pozostala.
-
Gość: Archiwista, *.free.aero2.net.pl
2012/06/23 10:41:14
Link nie działa, ale w necie jest zapamiętana ta strona web.archive.org/web/20100620073141/http://www.sportaerzteverband-hessen.de/vorstand.htm
-
Gość: polak, *.nycmny.east.verizon.net
2012/06/24 04:39:08
Szanowni Panstwo, jezeli ktos z Was zada sobie troche trudu przy znajomosci jezyka niemieckiego, to znajdzie ze do SD (Schutz Dienst) przyjmowali tylko ludzi zglaszajacych sie dobrowolnie i po sprawdzeniu 5 pokolen wstecz. Poczatkowa sluzba po przeszkoleniu byla w ich miejscu zamieszkania, kiedy znajac wszystkich swoich znajomych mogli sie wykazac szpiegowaniem i donoszeniem.Dlatego ze niemcy maja takie kartoteki, ze wszystko wiedza wstecz, to bardzo latwo jest trzymac tuska na smyczy, zas ta cala odmozdzona wiekszosc Polakow tego nie rozumie, bo poziom ich inteligencji jest bliski 55.
I to trzeba im mowic wprost. Ale takich jak Tusk jest wielu.
Czy wiecie Panstwo kto zabawial zjednoczona komisje NKWD i Gestapo w Zakopanem i Krakowie po ich obradach jak to zabic polska inteligencje.
teraz na blogu

Nie czytam czerwonego szmatławca reaktywacja statystyki www stat.pl www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza Prawy Prosty - galba.net.pl Gazeta Polska Kataryna.blox.pl Haribu.blog.onet.pl Geralt.blox.pl Dokwadratu.blogspot.blox.pl Cyberowca.blogspot.com Homester.blox.pl Foxx.salon24.pl reaktywacja
wolnosc.dla.tiszerta.com